Продолжува растот на цената на нафтата

21

Цените на нафтата во петокот на меѓународните пазари се искачија на 80 долари, бидејќи инвеститорите стравуваат од ескалација на конфликтот на Блискиот Исток и прекини во транспортот на нафта преку Ормускиот теснец.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 2,21 долар повисока отколку на затворањето на трговијата во четвртокот и изнесуваше 79,62 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше за 2,13 долари поскапо, по 74,15 долари.

Утрово Брент се тргува по цена од  78,29 долари за барел, а американсјата за 72,68 долари за барел.

Пазарот неделава го потресе ескалацијата на кризата во Црвеното Море, пренесува Мина.

На крајот на минатата година, јеменските Хути, почнаа да ги напаѓаат трговските бродови поврзани со Израел во теснецот Баб ал-Мандаб на влезот во Црвеното Море за да му покажат поддршка на палестинскиот Хамас во конфликтот со Израелските вооружени сили во појасот Газа.

Ноќта меѓу четвртокот кон петокот, Соединетите Американски Држави (САД) и Велика Британија одговорија со напади врз воени цели во Јемен поврзани со групата, која го објави одговорот. Ескалацијата ги поттикна стравувањата на пазарот на нафта дека конфликтот меѓу Израел и Хамас може да се прошири на целиот регион и да го наруши снабдувањето.

Ормутскиот теснец, кој е под контрола на Иран, е важна точка на сообраќајните правци на Блискиот Исток. Во четвртокот, иранската морнарица заплени танкер со ирачка сурова нафта наменета за Турција јужно од теснецот.

„Последиците од можното поопширно затворање на протокот (нафта) низ Ормутскиот теснец би биле до три пати посилни од ценовните шокови од 1970-тите и двојно поголемо влијание на украинската војна на пазарот на гас и би додале веќе кревки синџири на снабдување и нивоа на залихи“, рече тој. Саул Кавониќ од MST Marquee.

Повеќе од 20 милиони барели нафта поминуваат низ Ормутскиот теснец секој ден, што одговара на приближно една петтина од вкупната глобална потрошувачка, според аналитичарите на ING.

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „целните напади“ во Јемен се јасна порака дека САД и партнерите нема да толерираат напади врз нивниот персонал или „да дозволат непријателските актери да ја загрозат слободата на навигација“.