Растат цените на бакарот, цинкот и алуминиумот

39

Цените на цинкот и бакарот се зголемија откако Лондонската берза за метали (LME) соопшти дека ќе ги ограничи новите испораки на металот од руската компанија Ural Mining & Metallurgical (UMMC) и една од нејзините подружници.

Скокот им даде поддршка на индустриските метали, кои паднаа оваа година поради загриженоста за побарувачката од кинескиот градежен сектор и забавувањето на глобалната економија. Вредноста на цинкот падна за околу 30 отсто од април, додека бакарот падна за 26 отсто од својот врв во март.

Металот од UMMC или неговата единица за цинк во Чељабинск може да се испорача до магацините на LME само доколку сопственикот може да и докаже на берзата дека тоа нема да претставува прекршување на санкциите.

Целата индустрија се бори со тоа како да се справи со испораките од Русија — главен производител на алуминиум, никел и бакар — од инвазијата на Украина во февруари, а дебатата се интензивираше во текот на изминатиот месец.

Некои европски купувачи се обидуваат да ги избегнат руските пратки. Во меѓувреме, United Co. Rusal International PJSC рече дека нема основа за какви било потези на LME да го блокира неговиот алуминиум, зголемувајќи го притисокот откако  американскиот ривал Alcoa Corp. посочи дека берзата треба да престане да прифаќа руски метал.

Цената на цинкот порасна за 4,1 отсто на LME, додека бакарот поскапе за дури 2,3 отсто, откако во средата се лизна за 0,5 отсто. Цената на алуминиумот поскапе за 1,1 отсто. Во меѓувреме, вредноста на железната руда продолжува да паѓа оваа недела, при што материјалот за производство на челик падна за повеќе од 40 отсто од март.