Рено размислува за масовно производство на електрични возила во Индија

22

Рено размислува за производство на електрично возило на масовниот пазар во Индија, изјавија за Ројтерс две лица запознаени со тековниот процес, како дел од обновениот притисок на пазарот каде што се очекува усвојувањето на електрични возила брзо да расте од мала база.
Студијата на Renault нагласува како францускиот производител на автомобили напредува со плановите за електрификација.

Рено го проучува лансирањето на електричната верзија на својот хечбек Kwid произведен во Индија, изјавија за Ројтерс.

Овој потег е дел од поширокиот план на Рено да ја заживее продажбата во земја каде што производителот на автомобили останува профитабилен и покрај тоа што продаваше помалку автомобили во 2022 година отколку една година порано, рече лицето.

Renault India одби да ги коментира плановите за производство, но рече дека компанијата има „силен фокус на глобалната електрификација“ како дел од стратегијата наведена од извршниот директор Лука де Мео и дека „Индија е еден од клучните пазари“ за групацијата.

Индија ќе стане трет по големина пазар во светот за патнички и други лесни возила, надминувајќи ја Јапонија, според прогнозата на S&P Global Mobility. Продажбите ширум индустријата се зголемени за околу 23% до 4,4 милиони возила во 2022 година.