Римац доби зелено светло да го испорача хиперавтомобилот Nevera и во САД

28

Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac Automobili во понеделникот објави дека би можел да започне со испораки на целосно електричниот хиперавтомобил Nevera за американските клиенти по соодветните регулаторни одобренија.

– Пристигнаа и последните документи за американска хомологација (EPA & CARB). Невера сега е хомологирана за ЕУ ​​и САД и е подготвена за испорака, објави на својот Фејсбук профил Мате Римац, основач и директор на Rimac Automobili.

Римац минатиот месец објави дека Nevera добила конечни одобренија од Европската унија и дека првите автомобили ќе им бидат испорачани на клиентите во следните неколку месеци. Автомобилите ќе се склопуваат во фабриката Јанкомир во Загреб.

Rimac Automobili го започна проектот Невера во 2017 година, кога компанијата имаше 200 вработени со вкупен капитал од 40 милиони евра. Ја претстави Nevera на автосалонот во Женева во 2018 година, а потоа се очекуваше дека ќе може да го испорача автомобилот во 2020 година. Сега компанијата има над 1.500 вработени и 830 милиони евра вкупен капитал.

На почетокот на јуни, Rimac Group објави дека собрала 500 милиони евра од финансирање од Серија Д, вреднувајќи ја компанијата на повеќе од 2 милијарди евра, а Мате Римац останува најголемиот акционер. Средствата првенствено ќе бидат искористени за понатамошен развој на технолошката подружница Rimac Technology во целосна сопственост, бидејќи започнува сериско производство на големи количини на оригинална опрема за светските производители, користејќи експертиза стекната од развојот на хиперавтомобилот Nevera.

Групацијата Rimac е мнозински акционер во производителот на ултра луксузни хиперавтомобили со високи перформанси, Bugatti Rimac, со 55 отсто од акциите. Германскиот производител на спортски автомобили Порше ги поседува преостанатите 45%.