Rio Tinto ги прекина врските со Русија, Amazon ги прекина испораките

23

Rio Tinto стана првата голема рударска компанија која ги прекина врските со рускиот бизнис, а јапонските Sony и Nintendo ги прекинаа испораките за нивните играчки конзоли, приклучувајќи се на глобалниот корпоративен егзодус на Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Amazon.com Inc. во вторникот објави дека ги суспендирала испораките на производите што се продаваат на нејзината веб-страница за малопродажба на клиенти со седиште во Русија, а гигантите за ресурси, вклучувајќи ги Shell Plc, BP Plc и Exxon Mobil Corp., исто така, се повлекуваат од работењето во Русија.

Јапонскиот снабдувач со градежни машини Hitachi соопшти дека ќе го прекине извозот и ќе ги прекине повеќето операции во Русија, со исклучок на виталната електрична опрема, по сличните заминувања од американските индустриски компании Caterpillar, 3M Co, Deere и Honeywell.

„Зедовме предвид голем број фактори, вклучувајќи ја и ситуацијата со синџирот на снабдување“, рече портпаролот на Hitachi, речиси повторувајќи ја изјавата на Caterpillar.

Јапонски Nikkei соопшти дека Hitachi ја прекинал работата во Русија на барање на украинската влада.

Sony, чие филмско студио веќе престана да објавува нови филмови во Русија, престана да ја продава тркачката игра Gran Turismo 7. Нивните ривали од Nintendo рекоа дека го одложат глобалното лансирање на Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp, стратешка игра со воена тема.

Прехранбените компании Nestle, Mondelez, Procter & Gamble и Unilever  престанаа да инвестираат во Русија, но рекоа дека ќе продолжат да ги снабдуваат најважните стоки.

Coca-Cola и McDonald’s ја прекинаа продажбата во Русија, сопственикот на KFC Yum Brands, престана да инвестира, а хотелиерите Hilton и Hyatt соопштија дека ќе престанат да развиваат проекти.

Јапонската компанија Shiseido го прекина извозот на својата козметика во Русија од Европа, како и рекламирањето и промоцијата.

Додека некои компании, како што се Ford и Apple, ја осудија руската инвазија на Украина, други, вклучително и јапонскиот производител на автомобили Toyota, зазедоа понеутрален став, обвинувајќи ги „логистичките пречки“ за исклучувањето на Русија.

Обемните санкции на Западот ја изолираат Русија бидејќи шпедитерите ги суспендираат рутите, а лидерите на Европската унија планираат постепено да ги укинат руските набавки на енергија во обид да бидат помалку зависни од Русија.

Војната, која влезе во третата недела во четвртокот, уби илјадници и доведе до повеќе од два милиони бегалци.

Ова ја уништи рубљата, предизвика превирања на берзите и цените на нафтата и другите стоки вртоглаво пораснаа, додавајќи кон глобалната инфлација, која се зголеми пред конфликтот.

Одлуката на Rio Tinto Group ја доведува во прашање судбината на нејзиното заедничко вложување за алуминиум оксид со московската United Co. Rusal International.

„Rio Tinto е во процес на прекин на сите трговски односи што ги има со кој било руски бизнис“, рече портпаролот на компанијата во изјавата за е-пошта во четвртокот.

Компанијата со седиште во Лондон го води заедничкото вложување Queensland Alumina Ltd. со Rusal, која има 20% од акциите. Додека Rio ги проценуваше своите способности во партнерство со Rusal, компанијата минатата недела соопшти дека ги има „вистинските структури“ за да се осигура дека работењето на Queensland Alumina нема да биде нарушено.

Rio нема оперативни средства или вработени лоцирани во Русија или Украина, соопшти компанијата. Акциите на Rio ја завршија сесијата во Сиднеј со пад од 7,7% до 110,61 австралиски долари.

Најавата на Rio може да придонесе за кризата на пазарот на алуминиум, каде што цените се веќе на највисоко ниво на сите времиња, доколку го ограничи снабдувањето на Rusal со алуминиум оксид од Queensland Alumina.

Русија, еден од најголемите производители на алуминиум надвор од Кина, веќе се соочува со притисок врз производството откако Rusal ги прекина испораките од фабриката за алуминиум во Украина која ги снабдува со суровини за своите топилници во Русија. Пазарот на алуминиум може да загуби 900.000 тони годишно производство во случај на продолжено затворање на фабриката во Украина, според аналитичарите од Goldman Sachs Group Inc.

Рио оствари приход од 12,4 милијарди долари од својот бизнис со алуминиум во 2021 година, вклучително od Queensland Alumina, што го прави вториот по големина приход на компанијата по железната руда.

„Потегот на Rio може да го затегне пазарот на алуминиум бидејќи трговските текови се прилагодуваат“, рече Питер О’Конор, рударски аналитичар во Shaw & Partners.

Во меѓувреме, En + Group International, која поседува 57% од Rusal, размислува да ги пренесе своите меѓународни операции на нова компанија која повеќе нема да поседува руски имот, според луѓе запознаени со ова прашање. Милијардерот Олег Дерипаска е мнозински акционер во EN + и беше основач на Rusal во 1990-тите. Таа е предмет на американски санкции од 2018 година.

Би било тешко за Rio да престане да ги користи руските производи за операцијата за бакар Oyu Tolgoi во Монголија, изјави Болд Батар, шефот за бакар на групата, цитиран од Ројтерс на конференцијата во Хјустон во средата.

Иако објавата на Rio во четвртокот веројатно нема да има значително влијание врз крајниот резултат, сепак е добредојдена, изјави телефонски Дан Гочер, директор за клима и животна средина во Австрало-азискиот центар за корпоративна одговорност.

„Примената на овие видови економски санкции и блокади е единствениот начин да се изолира претседателот Путин“, рече Гочер. „Знаеме дека тој добива голема поддршка од олигарсите и бизнисите околу него, а Rusal е дефинитивно еден од нив“.

Ривалот на Rio, BHP, кој претходно оваа недела изјави дека војната има „драматично влијание“ врз нејзиниот бизнис во однос на цените на стоките, во четвртокот веднаш не коментираше дали има деловни врски со руски компании и дали ќе размисли да ги заврши.