Robinhood официјално ја стави Shiba Inu (SHIB) на списокот

33

Се чини дека меме криптовалути Shiba Inu е наведена од апликацијата за инвестирање без провизија Robinhood, според листинг бот. Мем токенот веќе е на официјалната веб-страница, иако компанијата се уште официјално не го објавила новото дополнување во својата палета.

Цената на токенот SHIB скокна за 6,92% по веста, покажувајќи подобри перформанси од другите големи монети во услови на летаргични движења на пазарот. Средството моментално се тргува по 0,00002493 долари на берзата Binance.

Shiba Inu беше наведена заедно со Solana (SOL), Polygon (MATIC) и Compound (COMP), со што вкупниот број на достапни криптовалути достигна 11.

Создадената на шега криптовалута беше најбараната криптовалута меѓу корисниците на Robinhood. Петицијата на Change.org да ја котира бизарната криптовалута достигна 559.661 потписи.

Извршниот директор на Robinhood, Владимир Тенев и другите високи извршни директори постојано го избегнуваа горливото прашање дали SHIB треба да биде вклучена во платформата, поттикнувајќи шпекулации во заедницата.

Во ноември, Кристин Браун, главен оперативен директор на крипто-одделот на компанијата, објасни дека компанијата претпочита квалитет отколку квантитет, навидум мислејќи на ставот на конкурентите со помалку конзервативни политики за котација.

Robinhood започна поддршка за тргување со криптовалути на почетокот на 2018 година, првично додавајќи поддршка за Bitcoin (BTC) и Ethereum (ETH). Подоцна ги додаде Lightcoin (LTC), Etherium Classic (ETC), Bitcoin Cash (BCH) и Dogecoin (DOGE) на листата на криптовалути понудени таа година. И покрај фактот дека пазарот на криптовалути се прошири по 2018 година, компанијата досега се воздржуваше од котирање на нови монети.

Апликацијата за тргување без провизија може да се пофали со 17,3 милиони активни корисници, кои станаа претпочитана апликација за тргување за младите милениумци.
Сепак, акциите на компанијата се пониски за повеќе од 86% во споредба со максимумот од август 2021 година.