Рокада во Тојота: Извршниот директор се повлекува

35

Претседателот и извршен директор на Toyota Motor Corporation Акио Тојода ќе се повлече од функцијата на 1 април, за да биде заменет од актуелниот директор за брендирање Коџи Сато, соопшти јапонскиот производител во четвртокот.

Како што е наведено, Тојода ќе стане нов претседател на одборот, додека поранешниот претседател Такеши Учијамада ќе ја продолжи својата кариера во компанијата како член на управниот одбор.

Тојода (66) е внук на основачот на автопроизводителот и е извршен директор од јуни 2009 година.

„Мислев дека најдобриот начин за понатамошна трансформација на Тојота ќе биде да стане претседател како поддршка на новиот претседател и тоа доведе до денешната одлука. Претседавачот Учијамада долго време ме поддржуваше на секој можен начин“, рече Тојода, пренесува CNBC.

„Во ретроспектива, овие 13 години беа период на борба за опстанок еден ден по друг, и тоа е моето искрено чувство“, додаде тој.

Акциите на Toyota на Токио ја завршија сесијата за 0,63% пониски во четвртокот пред објавувањето.