Rolls-Royce го продава својот шпански бизнис за 1,7 милијарди евра

18

Британскиот производител на мотори за авиони „Rolls-Royce Holdings“ се согласи да ја продаде својата шпанска дивизија „ITP Aero“ на група предводена од „Bain Capital“, по цена од 1,7 милијарди евра – сума што и ’е очајно потребна на компанијата за да се опорави од кризата со коронавирусот, пренесе „Блумберг“.

Договорот со „Bain“ и неговите партнери „JB Capital“ и шпанската одбранбена компанија Sapa ќе им помогнат на Rolls да го консолидираат својот биланс додека се обидува да го вратат својот инвестициски кредитен рејтинг, објави компанијата во понеделникот. Цената на нејзината акција порасна за 11% по веста за договорот и договорот добиен во петокот за нови мотори на американски бомбардери Б-52, што може да достигне 2,6 милијарди долари.

Продажбата на единицата е пресвртница за извршниот директор Ворен Ист, кој постави цел да привлече продажба од 2 милијарди фунти. Финансиите на Rolls-Royce беа погодени од пандемијата, што сериозно го ограничи патувањето на големи растојанија за големи авиони со мотори на компанијата. Во август, Rolls рече дека е близу до договор за продажба на ITP.

Цената на акцијата на Rolls се зголеми за 10% на пладне во Лондон, каде што е седиштето на компанијата. Зајакнувајќи го претходниот раст како резултат на добивањето на договорот, акциите се тргуваа на највисоко ниво од тргувањето од март 2020 година, кога започна кризата „Ковид-19“.

„Bain“ постигна договор по преговорите во кои беше вклучена шпанската влада. ITP Aero ќе остане со седиште во Замудио, во близина на Билбао, и ќе продолжи да го управува извршниот директор Карлос Алцола.

Американската компанија ќе гарантира ниво на работна сила и има планови за понатамошен раст, се вели во денешното соопштение. „Bain“ е исто така отворен за додавање на нови шпански и баскиски индустриски партнери во конзорциумот, достигнувајќи 30% од акциите, пред крајот на јуни следната година.