Русија и Индија преговараат за заедничко производство на авионско оружје

19

Рускиот државен извозник на оружје Росборонекспорт е во преговори со индиски компании за заедничко производство на авионско оружје за индиските воздухопловни сили, објави во вторник руската државна новинска агенција РИА.
„Росборонекспорт соработува со јавни и приватни индиски компании со цел да организира заедничко производство на воздухопловно оружје и да го интегрира во постојната авијациска флота на Индија“, објави РИА зборовите на главниот директор на Росборонекспорт Александар Микеева.

Не беа дадени детали за тоа кои индиски компании ќе учествуваат во производството, ниту кога ќе започне потенцијалното производство, пренесува Сеебиз.

Русија е најголемиот снабдувач на оружје за Индија. 45 отсто од индискиот одбранбен увоз во 2022 година бил од Русија, според извештајот оваа година на Стокхолмскиот меѓународен институт за мировни истражувања (СИПРИ).

Микеев рече дека Рособоронекспорт и партнерите од Индија набавиле борбени авиони Су-30МКИ, тенкови, оклопни возила и гранати за индиското Министерство за одбрана.

Индија и Русија започнаа заедничко производство на автоматски пушки Калашников АК-203 на почетокот на годината.