Русија одобри продажба на фабриката Фолксваген за 125 милиони евра

53

Групацијата Фолксваген доби одобрение да ги продаде своите средства во Русија за 125 милиони евра (136 милиони долари) на рускиот дилер на автомобили Авилон, објавија државните медиуми.
Соодветното барање беше одобрено од владината комисија за контрола на странски инвестиции, објави во вторник руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на преговарачките страни.

Германскиот производител на автомобили долго време е активен во Русија и во 2007 година отвори своја фабрика во Калуга, околу 200 километри југозападно од Москва.

Во пролетта 2022 година, по руската инвазија на Украина, VW, заедно со другите западни производители на автомобили, го прекина производството во Русија.

Фото: Facebook