САД ги суспендираа летовите на Virgin Galactic

42

Американската федерална управа за авијација (ФАА) во четвртокот забрани „Virgin Galactic“ да лета со вселенското летало „SpaceshipTwo/Unity“, додека агенцијата не го одобри конечниот извештај за истрагата за несреќите на летот на компанијата во јули или не открие дека проблемите не влијаат врз јавната безбедност.

ФАА во средата потврди дека истражува отстапување при слетувањето на „SpaceshipTwo“, што го однесе британскиот милијардер Ричард Бренсон до работ на вселената на 11 јули.

Управата, која е одговорна за заштита на јавноста при полетување и влегување во атмосферата на комерцијалниот вселенски транспорт, рече дека „SpaceShipTwo“ отстапил од дозволената контрола на движење кога се вратил во Spaceport America во Ново Мексико.

„Virgin Galactic“ не може да го користи SpaceShipTwo за летање додека FAA не го одобри конечниот извештај за истрагата за несреќата или не утврди дека прашањата поврзани со несреќата не влијаат врз јавната безбедност“, рече агенцијата.

Бродот, кој ефективно стана едрилица откако влезе во погуст воздух, леташе под област што ФАА ја одвои за да спречи конфликти со други авиони, соопшти компанијата во средата. Тој бил надвор од заштитената зона за една минута и 41 секунда.

Бродот потоа повторно влезе во заштитениот воздушен простор до крајот на летот, според компанијата.

Како одговор на изјавата на ФАА, „Virgin Galactic“ рече дека „ги решава причините за проблемот и утврдува како да спречи тоа да се случи во идните мисии“.

Компанијата додаде дека отстапувањето на летот во јули, познато како „Unity 22“, е „контролирана и намерна траекторија на летање што му овозможи на „Unity 22“ успешно да стигне до вселената и безбедно да слета на нашиот космодром во Ново Мексико“. Во ниту еден момент патниците и екипажот не беа изложени на каква било опасност “.

Компанијата додаде дека „тесно соработува со ФАА за навремено решавање на ова прашање“.

Во средата, „Virgin Galactic“ соопшти дека планира уште еден лет на „SpaceshipTwo“ од Ново Мексико кон крајот на септември или почетокот на октомври, откако ќе помине технички проверки и поволни временски услови. Овој лет мора да го носи тричлен екипаж од италијанските воздухопловни сили и Националниот совет за истражување.

Засега не е познато колку долго ќе трае инспекцијата на ФАА и кога компанијата ќе може повторно да лета.

Бренсон беше меѓу шесте вработени во „Virgin Galactic“ кои учествуваа во летот во јули, искачувајќи се повеќе од 80 милји над пустината во Ново Мексико. Тој ја истакна мисијата како предвесник на новата ера на вселенскиот туризам и рече дека компанијата што ја основал во 2004 година е подготвена да започне со тргување следната година.

Набргу по успешниот лет, списанието Њујоркер откри како превозното средство летало одреден период надвор од претходно договорениот воздушен простор.

Написот во „Њујоркер“ го напиша Николас Шмидл, кој напиша книга за скоро дведецениските напори на Бренсон да развие ракетен авион способен да превезува патници над атмосферата на Земјата.

Според Шмидл, пилотите на летот на 11 јули добиле предупредувања во пилотската кабина за траекторија надвор од курсот за време на искачувањето.

Доколку не е поправено, ова „поплитко“ од планираното искачување би значело дека Unity нема да може да стигне до местото за слетување при неговото враќање на Земјата. Шмидл тврдеше дека протоколите за предупредување на компанијата во кокпитот нормално би довеле до прекин на летот, но наместо тоа пилотите продолжиле.

„Virgin Galactic“ претходно во четвртокот ги отфрли обвинувањата во написот на Њујоркер.

Компанијата соопшти дека нејзините пилоти наишле на неочекувани ветрови на голема надморска височина и ги презеле неопходните чекори за да го завршат безбедното искачување во вселената и враќање на Земјата.

„Во ниту еден момент патниците и екипажот не беа изложени на каква било опасност како резултат на оваа промена во траекторијата, и во ниту еден момент бродот не патуваше над населени области или не предизвика опасност за јавноста“, велат од компанијата.

По можната следна мисија, „Virgin Galactic“ се очекува да влезе во долг период на поддршка и надградби и за Unity и за нејзиниот оператор, познат како Eva.

Доколку распоредот не биде нарушен со последната забрана на ФАА, овие превозни средства се очекува да продолжат со мисиите во вселената до средината на следната година. Компанијата соопшти дека ќе се спроведе уште еден тест пред да започне целосната комерцијална услуга, најверојатно во втората половина на 2022 година.

Околу 600 поединци направија депозити пред неколку години за да купат билети во вредност од 200.000-250.000 долари.