САД ослободија резерви на нафта без да се консултираат со своите партнери

19

Соединетите држави објавија рекордно ослободување на резервите на сурова нафта во март без консултации со своите партнери во Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), што им отежнува да одговорат со ослободување од сопствените резерви, според Ројтерс, цитирајќи два познати извори.

Едностраната акција на Вашингтон, адресирање на проблемите со глобалните набавки и цените, ризикува да ги поткопа односите на САД со ИЕА, глобалниот енергетски надзорен орган, кој вообичаено го надгледува меѓународното ослободување на резервите за итни случаи. Овој потег, исто така, може да покрене прашања за континуираната важност на групата.

Организацијата со седиште во Париз, која обединува 31 претежно индустријализирана земја, беше формирана по шокот на цената на нафтата во 1973 година за да обезбеди долгорочно снабдување со енергија за своите членови во случај на ембарго, војна или разорна бура.

Членовите на групата се загрижени дека американскиот претседател Џо Бајден ги користи резервите за да ја забави инфлацијата во САД од политички причини, наместо да ги штити земјите-потрошувачи од глобалните шокови во понудата, велат извори кои одбија да бидат идентификувани поради чувствителност.

„ИЕА е збунета од објавувањето, кое првично беше во суштина еднострано направено од Соединетите држави“, рече еден извор.

„Постои заедничко разбирање меѓу членките на ИЕА дека треба да соработуваме генерално“, рече друг извор на ИЕА, кој рече дека објавата на Соединетите држави е изненадување.

ИЕА изјави за Ројтерс дека е во близок контакт со сите земји-членки, вклучително и Соединетите држави, пред двете објави за ослободување на резерви оваа година. „Овие консултации, како и одлуките за заеднички акции, беа спроведени во согласност со процедурите на ИЕА“, соопшти организацијата.

Американското Министерство за енергетика соопшти дека Соединетите држави биле во „чест контакт“ со ИЕА и земјите-членки за енергетската безбедност пред изјавата, но потврдиле дека одлуката за ослободување на нафтата била „независна“ од ИЕА. Министерството не коментираше дали Соединетите држави претходно го споделија времето и опсегот на објавувањето.

Најавата на САД на 31 март дека земјата ќе ослободи 180 милиони барели од своите резерви по стапка од 1 милион барели дневно е под знак прашалник со цел да се намалат растот на светските цени на енергијата и да се реши падот на испораките на нафта од Русија поради инвазијата на Украина.

Според извори на Ројтерс, Вашингтон не ја информирал ИЕА или земјите-членки за потегот, што е преседан, а рекордниот обем – повеќе од три пати поголем од кое било друго претходно издание – било изненадување.