САД санкционираа технолошки и други сектори на руската економија

8
Во четвртокот, американската влада воведе санкции за речиси триесетина руски компании и поединци за кои Министерството за финансии рече дека и помагаат на Москва да избегне кампања на економски притисок од Западот и ги поддржуваат одбранбените и разузнавачките агенции на земјата, според The Wall Street Journal.

Меѓу оние на црната листа е најголемиот руски производител на микрочипови, Mikron, компанија наречена Serniya Engineering, за која Министерството за финансии соопшти дека набљудувала мрежа на компании, кои снабдувале технологија и стоки со двојна употреба од странство за војската и разузнавачките служби, како и компанијата за суперкомпјутери T-Platforms.
Компаниите не одговорија на барањата за коментар.

Министерството за финансии соопшти дека некои од компаниите наведени во соопштението од четвртокот се лажни компании формирани за да се избегнат претходните американски санкции.
Соединетите држави и нивните европски сојузници велат дека влегуваат во нова фаза од кампањата на санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина, фокусирајќи се на построги мерки и затворање на вратите.

„Ќе продолжиме да наметнуваме ограничувања на воената машина на Путин со санкции од секој агол додека не заврши оваа бесмислена војна“, рече министерката за финансии Џенет Јелен во соопштението.

Министерството за финансии соопшти дека санкциите насочени кон „штетните странски активности на руската влада“ ќе важат и за рускиот воздушно-вселенски, поморски и електронски сектор, што ќе му овозможи да става на црна листа секоја компанија или поединец што работи во овие сектори.

Заедно со строгата контрола на извозот на широките сектори на руската економија, официјалните лица велат дека санкциите имаат за цел да ги влошат изгледите за раст на земјата и да ја поткопаат способноста на Кремљ да ја проектира својата моќ на меѓународно ниво, вклучително и водење војна за заземање на Украина.

Русија се обидува да користи неовластени компании за да ги заобиколи ограничувањата, изјавија американски официјални лица. Затворањето на празнините во режимот на санкции ќе ја зголеми кампањата за економски и финансиски притисок.

Мерките ги замрзнуваат сите средства, кои целите ги чуваат во рамките на јурисдикцијата на САД и им забрануваат на американските правни лица – вклучително и странски компании кои работат во Соединетите држави – да вршат трансакции со нив. Субјектите за кои е утврдено дека ги прекршуваат забраните, исто така, ризикуваат да бидат санкционирани.

Мерките наметнати од коалицијата на западните земји, кои сочинуваат речиси две третини од светската економија, ја осакатуваат руската економија. Американските власти велат дека кампањата може да го преполови економскиот раст на Русија.

Заменик-министерот за финансии Вали Адеимо, кој се состана со европските претставници оваа недела, рече дека сојузниците „го принудуваат Кремљ да избере помеѓу трошење сè помали ресурси за одржување на домашната економија или продолжување со финансирање на украинската инвазија и други дестабилизирачки активности“.