САД суспендираат 25% од царините за увоз на челик од Украина

11

По слични мерки од Европа, Соединетите Држави суспендираа 25 отсто од царините за увозот на челик од Украина. Ова во понеделникот го соопшти Министерството за трговија, цитирано од CBS News. Мерката ќе трае една година.

Овој потег, иако можеби досега е делумно симболичен, е најновиот напор за зајакнување на економијата на Украина во услови на војна во Украина.

Челикот е клучен сектор на економијата на Украина, со 18% од вкупниот извоз на земјата во 2018 година, според извештајот на Министерството за трговија за 2019 година.

На крајот на април, портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, рече дека има „тековен процес на „преглед на голем број чекори“ кои администрацијата може да ги преземе за да им обезбеди олеснување на Украинците, вклучително и ревизија на тарифите.
Европската унија минатиот месец соопшти дека ќе ги суспендира сите царини за увоз на Украина на една година.

„Леарниците за челик се меѓу најиздржливите во светот – без разлика дали во Јангстаун или Мариупол“, рече министерката за трговија Џина Раимондо.

„Не можеме едноставно да се восхитуваме на силата на духот и духот на украинскиот народ – мораме да го заштитиме и да ја поддржиме една од најважните индустрии за економскиот просперитет на Украина. За да можат челичарниците да продолжат како економски спас за жителите на Украина, тие мора да можат да го извезуваат својот челик. Денешната порака е сигнал до украинскиот народ дека сме решени да му помогнеме да напредува наспроти агресијата на Путин и дека нивната работа ќе создаде посилна Украина, и денес и во иднина“, додаде таа.

Царините беа наметнати од тогашниот претседател Доналд Трамп во 2018 година, повикувајќи се на националната безбедност, со 25% царини за увоз на челик од странство и 10% за странски увоз на алуминиум. Поранешниот претседател воведе царини поради приговорите на многу експерти, тврдејќи дека други земји ја поткопуваат американската индустрија за челик и алуминиум.

Некои конгресмени ја повикаа администрацијата на Бајден да ги укине царините за поддршка на економијата на Украина.

„Бараме од вас да ја отстраните тарифата од 25 отсто на САД за увоз на челик од Украина за да и помогнеме да се стабилизира и да ја обнови својата економија“, напишаа републиканскиот сенатор Пет Томи и демократската сенаторка Дајан Фајнштајн во писмо до претседателот минатиот месец.

„САД мора да направат се што е можно за да обезбедат украинскиот народ ефикасно да се опорави од војната. Зголемувањето на американските царини за челик од Украина е мал, но значаен начин за Соединетите држави да сигнализираат поддршка за Украина и да обезбедат стабилност и да ги подобрат долгорочните економски перспективи на земјата“, додадоа тие.

Главната цел на руската војна против Украина во последните недели беше фабриката за челик Азовстал во Мариупол, една од најголемите од ваков вид во Европа. Опфаќа печки, магацини и тунели. Украина ги евакуира жените и децата од локацијата, иако украинските војници остануваат изолирани во големата подземна мрежа на тунели на објектот.