Само три викенди нè делат од јубилејниот Weekend.15 Исклучителни говорници и одлична програма на најголемата регионална конференција во срцето на Ровињ

11

Многу реномирани луѓе од различни области и индустрии како што се медиумите, односите со јавноста, ИТ, музиката, економијата и иновациите ќе ја збогатат возбудливата атмосфера на Weekend Media Фестивалот, најголемата регионална конференција и оваа година. Така, јубилејниот Weekenda.15 од 22 до 25 септември под слоганот #SAMODOĐI во просториите на старата тутунска фабрика во Ровињ, меѓу другите, ќе биде домаќин и Јоси Мелман, најголемиот експерт за меѓународна безбедност, економскиот експерт Вук Вуковиќ, како и како најмладиот ТЕД говорник Гада Вали.

Креативното, рекламното и медиумското собирање преку повеќе од 35 предавања, дискусии и панели ќе им овозможи на љубопитните посетители нови искуства и знаења, пред сè благодарение на извонредните кариери и достигнувања на овогодинешните говорници. Какви тајни крие мрачниот свет на шпионажата и што значи да се грижиш за меѓународната безбедност, угледниот израелски новинар и публицист Јоси Мелман експерт во областа заедно со Игор Алборгети, главен и одговорен уредник на хрватскиот неделник „Експрес“, ќе зборуваат на темата „Што можеме да научиме од Мосад?“ со што ќе ја отвораат Weekend програмата.

Никола Дешковиќ, основачот на првата хрватска интернет компанија AutoScout 24, која се занимава со рекламирање и огласување на користени автомобили, ќе зборува за клучните чекори за ефективно започнување бизнис и успешно влегување во претприемничките води, додека Алан Сумина, основачот и директор на Nanobit – хрватскиот еднорог, ќе ја идентификува важноста и ќе влијанието на мобилните игри.

Актуелните економски трендови ќе ги покрие Вук Вуковиќ, кој ќе зборува за жешката есен и рецесијата што нè очекува во 2023 година, а зошто WEB 3.0 се смета за дигитална пресвртница ќе објасни Филип Драгославиќ, ко-основач на Solrise, блокчејн компанија, Никола Шкориќ, директор на ElectroCoin, компанија чија мисија е едноставно, брзо и легално купување и продавање криптовалути, како и Ида Пандур, генерален менаџер на NEAR Balkans Hub.

Вук Вуковиќ
Вук Вуковиќ

Една од највозбудливите приказни на Weekend.15 сигурно ќе биде разговорот помеѓу Никола Павешиќ од Infobip и Мајкл Селден од Fineless Foods, еден од најинтересните стартапи за технологија на храна во светот во моментов. Во рамките на Weekend.15, ќе бидат објавени победниците на хрватскиот старт-ап натпревар за храна за храна организиран од Infobip, Maistra и Peppermint, кој започна на Викенд Фуд Фестивалот во јули.

Под покровителство на Weekend.15 годинава се одржува фестивалот Golden Drum кој ги наградува најдобрите идеи, најуспешните креативни тимови и професионални поединци кои ефективно ги оживеаа иновативните идеи и со тоа оставија свој белег во рекламната индустрија, а овогодинешниот главна тема на фестивалот е Rebuilding Connection. Во оваа прилика публиката ќе има можност да се запознае со Гада Вали, најмладиот говорник на ТЕД кој го претставува регионот МЕНА и првиот арапски дизајнер којa се обрати во седиштето на УНЕСКО во Париз. Во Ровињ ќе настапат и Фабио Сеидл, директор за глобален креативен развој во Мета, одговорен за светски кампањи за престижни брендови како Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger и Quest, како и Џејсон Ромејко, глобален извршен креативен директор и управен партнер на компанијата. Serviceplan International, која беше прогласен за независна мрежа на годината на Кан 2022 година.

Гада Вали
Гада Вали

Покрај врвните говорници и одличните едукативни содржини, Weekend Media фестивалот е познат и по импресивната забавна програма, која нема да изостане ниту оваа година. Така, на најголемата регионална конференција ќе настапи најголемата регионална ѕвезда – Констракта, придружувана од бендот Zemlja Gruva. Како и сите претходни 15 години, генерален спонзор на фестивалот е Адрис Груп.

Сите информации и најнови вести за Weekend 15 можете да ги најдете овде, а сите новости да ги дознаете преку официјалните канали на Инстаграм и Фејсбук.