Самсунг има нов шеф: Од затвор на чело на компанијата

103

Компанијата Самсунг официјално назначи нов шеф и тоа Ли Јае-Јонг (54).

Како што пишува Би-Би-Си, овој симболичен потег значи дека најголемата светска компанија за производство на паметни телефони отсега и официјално ќе ја води третата генерација од семејството кое ја основало. Самсунг е основан од дедото на Ли.

Инаку, Јае Јонг станува извршен претседател на Самсунг два месеци откако беше помилуван за поткуп на поранешниот претседател во корупцискиот скандал што ја урна претходната јужнокорејска влада, објави АП.

Имено, Ли ја предводеше Групацијата како претседател од 2014 година, кога неговиот татко Ли Кун-хи имаше срцев удар. Но, се верува дека неговите проблеми со законот биле фактор за неговото понатамошно напредување.

Ова, се додава, го спречи Samsung да го промовира Ли во директор по смртта на неговиот татко во 2020 година. Најавата на компанијата дека Ли е новиот директор дојде веднаш откако јужнокорејскиот гигант објави пад од 31 отсто.

Минатиот август, Ли беше ослободен од јужнокорејски затвор на условна слобода, откако одлежа 207 дена. Тоа беше нешто повеќе од половина од казната што ја доби откако беше осуден во јануари.

Во соопштението, кабинетот на тогашниот претседател Мун Џе-ин рече дека ослободувањето на Ли е извршено во национален интерес и побара нејзино разбирање.

– Свесни сме дека има поддржувачки и спротивставени ставови за условното ослободување на потпретседателот Ли. Во право се и оние луѓе кои се спротивставуваат – изјави тогаш Џе Ин.

Министерството за правда на Јужна Кореја соопшти дека донело одлука да го ослободи Ли откако ги разгледала ефектите од пандемијата врз економијата на земјата и глобалните пазари. Една година подоцна, тој беше помилуван од новиот претседател на земјата, Џун Сук Јеол.

Според Би-Би-Си, Ли бил прогласен за виновен за поткуп, проневера и прикривање бенефиции во вредност од околу 8,6 милијарди вони (6 милиони долари).