Сауди Арамко го проширува своето присуство во Кина

15

Саудискиот енергетски гигант Арамко, најголемата интегрирана светска компанија за нафта и гас, планира да ги зголеми инвестициите во својот кинески партнер додека го проширува своето присуство во земјата.
Aramco е во преговори со Rongsheng Petrochemical за купување на максимум 50 отсто од акциите во нејзината подружница Ningbo Chongjin Petrochemical, соопшти кинеската фирма во поднесувањето до берзата во Шенжен во средата.

Ронгшенг, приватна рафинерија со седиште во Хангжу, рече дека исто така разговара за можноста за преземање на 50 отсто од акциите во Саудиска Арамко Џубаил Рафинери Компани, единицата за рафинирање на саудиската фирма, повикувајќи се на меморандум за разбирање што двете страни го потпишаа еден ден претходно.

Фирмите, исто така, би можеле заеднички да ја надградат и прошират опремата на кинеската подружница и да изградат голем проект Rongsheng New Materials (Zhoushan), рече Ронгшенг.

Проектот ќе произведе петрохемиски производи со високи перформанси, како што се инженерска пластика, специјални полиестри и врвни смоли кои ќе можат да се користат во електронски уреди и полупроводници, се вели во извештајот.

Саудиска Арабија значително ги зајакна своите енергетски врски со Кина од минатата година.

Во март, Aramco се согласи да купи 10 отсто од акциите во Rongsheng за 24,6 милијарди јуани (3,5 милијарди долари). Како дел од договорот, тие ќе испорачаат 480.000 барели сурова нафта дневно на кинеската компанија.

Кина, исто така, се обиде да го зголеми своето присуство во оваа блискоисточна земја.