Саудиски фонд инвестираше половина милијарда долари во руски нафтени компании

56

Kingdom Holding од Саудиска Арабија инвестирала половина милијарда долари во руските енергетски компании Гаспром, Роснефт и Лукоил во периодот од 22 февруари до 22 март, објави во неделата на Твитер.

Многу западни земји воведоа санкции за руските енергетски фирми и нивните директори по руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Инвестициите на Kingdom Holding се дел од тригодишната инвестициска програма на компанијата од 12,8 милијарди ријали (3,4 милијарди долари), додаде компанијата.

Kingdom Holding соопшти дека инвестирало 365 милиони долари во Гаспром на 22 февруари, 52 милиони долари во Роснефт на 22 февруари и 109 милиони долари во Лукоил од 22 февруари до 22 март.

Kingdom Holding е во мнозинска сопственост на саудискиот принц Алвалид Бин Талал, но државниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија, Фондот за јавни инвестиции (PIF), презеде 16,87 отсто од акциите во фирмата во мај.

Саудиска Арабија и Русија ја предводат групата ОПЕК +, сојуз формиран во 2017 година меѓу Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и другите производители.