Се очекува намалување на испораките на Ајфон – Во ноември производството би можело да се намали за над 30 отсто

16

Испораките на iPhone од главната фабрика на Foxconn во Кина се очекува да се намалат за повеќе од 30 отсто во ноември поради работничките протести оваа недела, објави Ројтерс, повикувајќи се на извори со директно знаење за ова прашање.

Компанијата сега предвидува дека производството во ноември може да падне за повеќе од 30 отсто, а не за 30 отсто, како што беше проценето на крајот на октомври кога започнаа работничките немири.

Фабриката, единствената во која Foxconn произведува премиум модели на iPhone, вклучувајќи го и iPhone 14 Pro, најверојатно нема да продолжи со производство со полн капацитет до крајот на овој месец, бидејќи илјадници работници го напуштија објектот, рече еден од изворите на британската агенција. .

Проблемите во најголемата фабрика за паметни телефони на Apple во светот беа предизвикани од строгите ограничувања за коронавирусот, што поттикна незадоволство кај работниците и го наруши производството пред Божиќ и јануарскиот лунарен новогодишен празник.

Поради мерките за корона, животот на вработените буквално се одвиваше во фабриката, голем број од нив беа ставени во карантин, што предизвика незадоволство, па многумина избегаа.

Тоа ги доведе во прашање празничните пратки на Apple, бидејќи фабриката во Женгжу сочинува 70 отсто од глобалните испораки на iPhone, а моделот iPhone 14 кој е многу популарен во САД се произведува.

Работниците, од кои повеќето беа ангажирани во последните недели, се судрија со обезбедувањето на фабриката во средата. Многумина од нив тврдат дека се доведени во заблуда за исплатата на нивните плати, а други се пожалија дека делат сoби со колеги позитивни на Ковид.