Се продава Ферарито на Бекам

27

Дејвид бекам го продава Ферарито кое го возеше во времето кога ја бркаше титулата со Манчестер.

Тоа беше на почетокот на милениумот, кога познатиот британски фудбалер беше дел од тимот кој ја освои Премиер лигата. Го возеше додека не замина во Реал Мадрид, каде кариерата ја продолжи во друштво на ѕвезди како Зинедин Зидан, Роналдо и Роберто Карлос.

Бекам уживаше во возењето Ферарито, а често беше фотографиран зад воланот. Сепак, автомобилот до денес има акумулирано само 12.700 километри. Станува збор за црн Ferrari 360 Spider кој, судејќи според фотографиите и историјата на сервисот, е во совршена состојба.

„Состојбата, километражата и историјата на А-листата го прават овој автомобил единствен од видот 360“, рече Мет Бирд, уредник на списанието PistonHeads, кое го објави огласот на автомобилот.

Ferrari 360 Spider денес може да се најде на пазарот во Велика Британија за околу 60.000 фунти. Овој примерок е значително поскап од очигледни причини и е со цена од 110.000 фунти.