Се продава семејниот ранч на Волт Дизни за неверојатна сума

50

Се продава ранч во американската сојузна држава Вајоминг, кој порано бил во сопственост на семејството Волт Дизни. Истиот е ставен на продажба за неверојатни 71 милион долари, објави The Wall Street Journal.

„Имотот се наоѓа на околу 23 милји (околу 37 км) од Националниот парк Јелоустоун. Ранчот зафаќа површина од околу 5.000 хектари (2.000 хектари)“, вели Џим Тејлор, претставник на адвокатската фирма „Hall and Hall“ пред изданието. Тој додава дека областа е опкружена од три страни со планини, што го прави ова место „неверојатно затскриено“.

Како што забележува весникот, ранчот претходно бил во сопственост на членови на семејството Волт Дизни. Волтер Елиас Дизни е легендарен американски аниматор, продуцент и режисер. Тој е креатор на Мики Маус и многу други цртани ликови. Продуцент е на над 650 и режисер на 120 анимирани филмови. Тој е основач на The Walt Disney Company. Добитник е на најголем број „Оскари“ во историјата. Денес, The Walt Disney Company е еден од најголемите конгломерати за забава во светот. Вклучува неколку филмски студија, детски телевизиски канали, телевизиски и радио мрежи, забавни паркови, одморалишта и ресторани.