Се зголемија надежите дека може да се избегне рецесија во 2023 година

18

Атмосферата во Давос, генерално опишана од дописниците како мрачна, се подобри откако заменик директорот на Меѓународниот монетарен фонд, Геета Гопинат, посочи дека ММФ ќе ги надгради своите економски прогнози за тековната година, со „подобрување“ што се очекува во втората половина на 2023 година.

Таа рече дека глобалната економија покажала „знаци на издржливост“, но предупреди дека инфлацијата е сè уште превисока и дека централните банки треба „да останат на курсот“ на зголемување на каматните стапки додека инфлацијата не се намали на одржлив начин, објави Фајненшл Тајмс.

Деловните лидери и највисоките владини претставници изразија оптимизам за глобалната економија бидејќи Кина ги олеснува строгите мерки за контрола на пандемијата „Ковид-19“, САД ги зајакнуваат зелените инвестиции и Западна Европа се прилагодува на влијанието на војната во Украина. Позитивните податоци од Европа и САД во последните недели ги поттикнаа надежите дека светската економија ќе избегне рецесија оваа година.

Шолц, кој се најде под силен притисок од САД и некои европски земји да одобри испорака на германски тенкови за Украина, изјави за Блумберг дека најголемата економија во еврозоната ќе избегне рецесија. Истражувачкиот центар ZEV со седиште во Манхајм објави дека неговиот месечен показател за расположението на инвеститорите е позитивен, првпат од почетокот на војната во Украина.

Кинескиот вицепремиер Лиу Хе рече дека Пекинг останува отворен за странски инвестиции и дека националната економија ќе закрепне. „Ако работиме доволно напорно, уверени сме дека растот најверојатно ќе се врати на нормален тренд. „Кинеската економија ќе забележи значително подобрување во 2023 година“, изјави кинески претставник.

Говорот на германскиот канцелар Олаф Шолц, единствениот лидер на земја од Г7 присутен во Давос, треба да биде еден од најважните настани на денот. Обраќањата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и на украинскиот претседател Володимир Зеленски се исто така закажани за среда.