Selfridges со златна едиција на чанти за Божиќ

32

selfridges-christmas-2014-600x275Познатиот Британски ланец на продавници Selfridges ја претстави својата ексклузивна колекција на златни чанти за претстојната празнична сезона.

Moschino-Metallic-gold-leather-tote-600x664

Цените на овие луксузни парчиња се движат од 715 долари за мини кожната плик чанта од Софи Халм, па се до 95.000 долари за рачно изработената кеса-чанта на Ања Хиндмарч, која може да биде обложена со 18 каратно жолто злато или злато со розова боја и на која (по нарачка) може да стои името на клиентот.

Sophie-Hulme-Mini-envelope-patent-leather-cross-body-bag-600x545

Од другите ексклузивни чанти се издвојуваат златната чанта од змиска кожа на Проенза Скулер (PS11), во вредност од 3.155 долари и златната торба од кожа на Симон Роча (2.270 долари).

Anya-Hindmarch-clutch-600x664

За љубителите на патувањето, тука се и трите Rimova куфери и секој од нив е исто така обложен со злато.