Шампионските патики на Мајкл Џордан на аукција достигнаа рекордни 8 милиони долари

14

Колекцијата на патики што ги носеше Мајкл Џордан кога тој и Чикаго Булс освоија шест шампионски титули во НБА, достигнаа цена од 8 милиони долари на аукција, поставувајќи нов рекорд за патики кои се носат на игра, објави Sotheby’s.

Во петокот беа продадени шест пара Air Jordans, по еден од финалните натпревари од шампионските серии 1991, 1992, 1993, 1996, 1997 и 1998 година. Сотби ја нарече „Колекција на династии“.

„Служејќи ѝ како потсетник за трајното влијание на Мајкл Џордан врз светот и како опиплив израз на признатиот легендарен статус на кошаркарот, неговото значење дополнително се потврдува со овој монументален резултат“, се вели во соопштението на Сотби, Брам Вахтер.

Сотби не го идентификуваше купувачот и го опиша продавачот само како „приватен американски колекционер“.