Шефот на ИЕА предупреди на можен недостиг на енергија следната зима

22

Шефот на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА), Фатих Бирол, предупреди на можен недостиг на енергија следната зима, бидејќи релативно малку течен природен гас (LNG) влегува на пазарот, додека кинеската потрошувачка се очекува да се зголеми оваа година.
Бирол изјави за Ројтерс дека европските влади донеле голем број добри одлуки минатата година за да обезбедат снабдување со енергија, како што е изградбата на нови терминали за ЛНГ кои ќе ги заменат испораките на гас од рускиот гасовод.

Тој рече дека европските земји имале „среќа“ бидејќи благата зима ги намалила трошоците, додека „економската слабост“ во Кина доведе до првиот пад на трошоците на земјата во последните 40 години.

– Доколку нема изненадувања, во финишот на оваа зима можеби ќе поминеме со неколку масни точки овде-онде. Меѓутоа, прашање е – што ќе се случи следната зима“, рече Бирол на Минхенската безбедносна конференција.

Тој очекува дополнителни 23 милијарди кубни метри ЛНГ оваа година, велејќи дека со само мал поттик на економијата, Кина веројатно ќе „проголта“ 80 отсто од дополнителниот гас бидејќи мерките против Ковид се олеснети.

„Иако имаме доволно терминали за ЛНГ, можеби нема да има доволно гас за увоз и затоа претстојната зима нема да биде лесна за Европа.

„Не е време за опуштање, не е време за славење“, рече тој.