Што поседува Бернард Арно, најбогатиот човек на светот?

226

Претседателот и извршен директор на конгломератот за луксузни стоки LVMH, Бернард Арно ја дочекува Новата 2023 година како најбогат човек во светот, според индексот на милијардери на Блумберг.

Сега најбогата личност на планетата има многу луксузни средства и начин на живот кој ја дефинира величественоста и раскошот на секој чекор.

Еве некои од најскапите работи што ги поседува Бернард Арно

Портфолио на луксузни брендови
Неговиот подем до врвот започна во 1980-тите кога првпат се впушти во модата, со 15 милиони долари од градежниот бизнис на неговиот татко.  Оттогаш Арно купува луксузни брендови и француските медиуми му го дадоа прекарот ” Волк во кашмирско палто“.

Во 1987 година, конгломератот LVMH беше создаден со спојување на Moët & Chandon и Hennessy, најголемите светски производители на шампањ и коњак. Арно ги освои водечките европски луксузни брендови, вклучувајќи го модниот бренд Живанши (1988), францускиот гигант за парфеми, шминка и нега на кожа Guerlain (1994), францускиот бренд за луксузни кожни производи Céline (1996), италијанскиот бренд за накит Bvlgari (2011), париски модната куќа Кристијан Диор (2017), американски бренд на луксузен накит и додатоци Tiffany & Co. (2020) и италијанскиот луксузен бренд Off-White (2021), кој „собра“ вкупно 75 врвни брендови.

Освен со луксузни брендови, Арно го презеде кормилото и на други деловни активности како хотели, уметнички дела, јахти и култура.

Суперјахти
Во 2008 година, Арно се заинтересира за јахти, кога првпат ја купи луксузната холандска компанија за изградба на луксузни бродови Royal Van Lent и познатиот британски производител на јахти Princess Yachts International .

Луксузната јахта наречена Symphony, во сопственост на Арно, е меѓу 100-те најдобри суперјахти во светот.

Уметнички дела
Познат по неговата уметничка колекција од светска класа, обемната колекција на современа уметност на францускиот бизнисмен вклучува слики од Пикасо, Енди Ворхол и Хенри Мур.

Луксузни хотели
Cheval Blanc и Belmond Hotel се во сопственост на LVMH, нудејќи екстраваганција како ниедна друга. Шевал Блан е луксузен хотел со 72 соби и апартмани. Хотелот има и свои бутици LV и Dior за луксузен шопинг.

LVMH има над 46 хотелски имоти во Белмонд во 24 земји и пошироко.

Вила Сен Тропе
Арно поседува огромна вила во стилот на замокот во Сент Тропе, Франција, која има повеќе спални соби, отворен базен, тениско игралиште, кино и посебни простории за персоналот.

Приватни авиони
Арно наводно потрошил 40 милиони долари на својот приватен авион Dassault Falcon 7X.