Скок од 56 проценти:Рекордна продажба на американско оружје

24

Продажбата на американско оружје во странство минатата година, поттикната од руско-украинскиот конфликт, нагло порасна и достигна рекордни 238 милијарди долари, јавува Би-би-си.
Американската влада директно преговарала за продажба на оружје во вредност од 81 милијарда долари, што е зголемување од 56 отсто во споредба со 2022 година, потврди Стејт департментот.

Останатите беа директна продажба на американски компании за воена употреба на странски земји.

Полска, која моментално сака да ги прошири своите воени капацитети, е меѓу најголемите купувачи на американско оружје.

Продажбата на американско оружје се зголеми бидејќи многу земји се откажаа од руското оружје, иако Русија со децении беше втор најголем продавач на оружје по САД, изјави шефот на Одделот за трговија со оружје, пренесе Би-би-си.