Sony го намали производството на PlayStation 5

20

Sony Group Corp. ги намали производствените изгледи за PlayStation 5 за оваа фискална година поради ограничувањата на компонентите и логистиката, објави Bloomberg News.

Компанијата го намали бројот на единици PS5 на околу 15 милиони, од претходната цел од 16 милиони единици, се додава во извештајот.

Развојот доаѓа во време на глобален недостиг на полупроводници што ги погодува компаниите, вклучително и Sony.

Заработката на гејмерските компании лани беше погодена со намалена заработка, поради пандемиската криза. Оттогаш, бројот на корисници на PlayStation се стабилизира, изјави главниот финансиски директор на Sony, Хироки Тотоки, бидејќи компанијата се приближува до сезоната на шопинг до крајот на годината.

Одделно, Sony работи со Taiwan Semiconductor Manufacturing за изградба на фабрика за чипови од 7 милијарди долари во Јапонија. Изградбата на фабриката ќе започне во 2022 година, а производството треба да се случи на крајот на 2024 година.