SpaceX успешно ги врати астронаутите кои беа шест месеци во вселената (ВИДЕО)

15

Четири астронаути од капсулата SpaceX Crew Dragon се вратија од вселената откако поминаа таму шест месеци.

Во април, тие пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (МВС), каде што останаа закачени цело ова време. Леталото полека кружеше во орбитата речиси девет часа пред да слета во Мексиканскиот залив во понеделникот.

Во вселенското летало SpaceX се наоѓаа Шејн Кимброу и Меган МекАртур на НАСА, францускиот астронаут Томас Песке од Европската вселенска агенција и Акихико Хошиде од Јапонија.

„Одлично е да се вратиш на Земјата“, можеше да се слушне како вели Кимброу неколку моменти откако тие слетаа.