Stellantis оствари нето добивка од 8 милијарди евра во првата половина од годинава

22

Производителот на автомобили, Stellantis, денеска објави дека остварил нето добивка од 8,0 милијарди евра во првата половина на 2022 година, што е за 34 отсто повеќе во споредба со минатата година.

Нето приходот во извештајниот период порасна за 17 отсто во споредба со првата половина на 2021 година, на 88 милијарди евра, соопшти Stellantis, кој беше создаден со спојувањето на Fiat Chrysler и француската компанија Peugeot Citroen Automobili (PSA).

Според соопштението, четвртиот по големина производител на автомобили во светот забележа силен раст на продажбата на автомобили со ниски емисии и електрични возила на батерии, при што продажбата на последните скокна за речиси 50 отсто во споредба со минатата година, на 136.000 единици, пренесува агенцијата АП.

Испораките на автомобили на Stellantis во Европа паднаа за 18 отсто поради проблеми со снабдувањето со чипови поради глобалниот недостиг, што предизвика нето приходот да се намали за 2,0 отсто на годишно ниво, додека испораките во Северна Америка се зголемија за 10 отсто, што резултираше со раст на нето приходот од 31 отсто.

Stellantis планира да инвестира повеќе од 2,5 милијарди долари во заедничко вложување со Samsung за изградба на фабрика за батерии за електрични возила во Индијана.

Исто така, најавува дека ќе инвестира милијарди во модернизација на две канадски фабрики за склопување автомобили и истражувачки центар, како и изградба на голема фабрика за батерии за електрични возила во Онтарио во заедничко вложување со јужнокорејската компанија LG Energy Solutions.