СЗО повикува за Божик да се носат маски

16

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика жителите на Европа семејните божикни празници да ги поминат само со најблиските и тоа носејќи маски, пренесува ВВС.

Со оглед на тоа што стапката на пренос на коронавирусот во Европа и понатаму е висока, СЗО предупредува на “висок ризик“ од нов бран пандемија на почетокот на 2021 година.

Земјите во дел од европскиот континент дневно бележат илјадници нови случаи на заразени и стотици починати.

СЗО ги повика поединците, семејствата и заедницата за време на божикните празници да покажат одговорност и со своето однесување да придонесат за спречување за ширење на заразата

Германија е една од земјите во Европа што од среда ќе имаат построги рестриктивни мерки, вклучувајќи затворање на училиштата и градинките и сите компании и продавници што не нудат најосновни производи.

Фото: Freepik