Технолошки експеримент: Hyundai N Vision 74 Concept (ВИДЕО)

70

Hyundai го претстави N Vision 74 Concept, најновото дополнување на неговата „колекција на технолошки експерименти“. Тој му оддава почит на Hyundai Pony Coupe од 1974 година, концепт автомобил дизајниран од легендарниот Џордето Џуџаро.

N Vision 74 е опишан како ретро-футуристички модел, прикажувајќи футуристичка научно-фантастична технологија која инженерите на компанијата се надеваат дека ќе ја трансформираат во научна реалност.

N Vision 74 се напојува со хибридно-водороден систем кој комбинира систем за погон на батерија-електричен погон и водородна горивни ќелии.

Со резервоар за водород кој може да се наполни за пет минути и батерија од 62,4 kWh способна за брзо полнење од 800 V, N Vision 74 има автономија од 600 км.

Автомобилот има вкупно 500 kW/680 КС и вртежен момент од 900 Nm, што овозможува максимална брзина од 250 км/ч.

Должината на концептот N Vision 74 е 4.952 mm, ширина 1.995 mm, висина 1.331 mm, а меѓуоскиното растојание е 2.905 mm.

Hyundai вели дека внатрешноста се обидува да го балансира наследството на оригиналниот Pony Concept со модерноста на неговиот погон.

Опишан како „пилотска кабина насочена кон возачот“, комбинира аналогни контроли од старата школа со дигитална група инструменти.

„Напредниот дизајн на N Vision 74 ја одразува почитта и благодарноста што ја имаме за посветеноста и страста што влегоа во концептот Pony Coupe“, рече Санг Јуп Ли, извршен потпретседател и шеф на дизајн центарот на Hyundai.

Фото: Hyundai