Технолошките гиганти инвестираат милијарди во Саудиска Арабија

49

Саудиска Арабија привлече повеќе од девет милијарди долари инвестиции во напредни технологии, а меѓу инвеститорите се и американските гиганти Мајкрософт и Оракл, кои градат интернет платформи во облакот, објави владата во Ријад.

Саудискиот министер за комуникации и информатичка технологија Абдула Алсвах рече дека Мајкрософт ќе инвестира 2,1 милијарди долари, додека Oracle најави инвестиција од 1,5 милијарди долари, пренесува Ројтерс.

„Инвестицијата ќе ја подобри позицијата на Кралството Саудиска Арабија како најголем дигитален пазар на Блискиот Исток и Северна Африка“, рече Алсваха во обраќањето на меѓународниот технолошки форум во Ријад. Тој не даде детали за временската рамка, а Oracle рече дека инвестицијата ќе биде направена во текот на следните неколку години.

Саудиските власти инсистираа меѓународните компании да инвестираат во нивната земја и да го преселат своето регионално седиште во Ријад за да ги искористат договорите на владата. Саудиска Арабија инвестира стотици милијарди долари во економскиот план „Визија 2030“, предводен од престолонаследникот Мохамед бин Салман.

Привлекувањето директни странски инвестиции е еден од столбовите на споменатиот економски план, кој има за цел диверзификација на економијата базирана на нафта. Кинескиот Huawei ќе инвестира 400 милиони долари во облак инфраструктура во Саудиска Арабија во партнерство со нафтената компанија Aramco.

Дополнителни 4,5 милијарди долари беа инвестирани во глобални и локални средства во повеќе сектори. Tonomus, филијала на проектот NEOM вреден 500 милијарди долари, минатата година објави дека инвестирала милијарда долари во вештачка интелигенција, вклучувајќи ја и платформата metaverse.