Tesla сака да направи електричен модел со прифатлива цена во Индија

31

Наводно, Tesla се подготвува за разговори фокусирани на целосно нов електричен автомобил кој би можел да се продава за само 24.000 долари (21.570 евра).

Ројтерс пренесува дека претставници на Tesla ќе се сретнат со индискиот министер за трговија за да разговараат за можноста за изградба на фабрика во таа земја. Таа фабрика, наводно, би произведувала прифатлив електричен модел и за локалниот и за извозниот пазар.

Засега малку се знае за овој автомобил, но Ројтерс забележува дека Tesla веќе извесно време внимава на Индија. Поточно, директорите, наводно, отпатувале во земјата во мај за да разговараат со официјални лица за изградба на батерии и возила во земјата.

Се чини дека последната рунда разговори е продолжение на тие претходни дискусии, но тие ќе бидат на повисоко ниво со оглед на најавеното учество на министерот за трговија Пијуш Гојал. Иако деталите се ограничени, се верува дека претстојните разговори ќе се фокусираат на воспоставување синџир на снабдување и земјиште за фабриката.

Останува нејасно дали евтиниот EV на крајот ќе се произведува во други погони, но Ројтерс потсети дека компанијата исто така гради фабрика во Мексико што ќе произведува возила на „платформа со пониска цена и голем волумен“.