Tesla забележа рекорден број на испораки на електрични возила и покрај проблематичните синџири на снабдување

15

Tesla испорача рекорден број електрични возила во првиот квартал, и покрај предизвиците во синџирот на снабдување. Производителот на електрични автомобили објави дека испорачал повеќе од 310.000 возила во првите три месеци од оваа година. Ова е речиси 70% повеќе од истиот период минатата година, пишува CNN.

Според извршниот директор на компанијата, растот доаѓа во услови на „исклучително тежок квартал“, вклучително и строги политики и ограничувања во Кина, каде што Tesla има фабрика.

Според податоците, Tesla испорача 310.048 електрични возила од почетокот на оваа година до крајот на март, наспроти 184.800 една година порано.

„Ова беше исклучително тежок квартал поради прекините на синџирот на снабдување и кинеската анти-Ковид политика“, напиша Маск.

Повеќето од испораките беа на Model 3 и Model Y.

Tesla има голема фабрика во Шангај која произведува литиум-јонски батерии, кои се важни за возилата. Таа, наводно, бил затворен поради високиот скок на лица заразени со коронавирус. Tesla не го продолжи производството на локацијата во понеделник, како што беше планирано.

Tesla објави рекорден профит од 5,5 милијарди долари минатата година.