Threads стигна до „магични бројки“, Твитер е во голема неволја

18

Новата апликација Threads надмина 100 милиони корисници, што значи дека достигна „пресвртница“ драматично побрзо од Chat GPT. Додека на Chat GPT му беа потребни два месеци за да се постигне таа цел, на Threads, кој започна во средата, му требаа само неколку дена.

Во првите два часа од нејзиното лансирање, апликацијата Trades достигна два милиони корисници, набрзо таа бројка се искачи на пет милиони, потоа десет, потоа триесет милиони и потоа до седумдесет милиони корисници.

Лансирањето помина „многу подобро отколку што очекувавме“, рече извршниот директор Марк Цукерберг во петокот.

Тој во понеделникот објави дека растот бил „најмногу органски“, т.е. дека не се вложени многу пари за промоција на апликацијата.

Шефот на Инстаграм, Адам Мосери,  исто така истакна дека биле потребни само пет дена за да се достигне „магичната бројка“.

„Сто милиони луѓе се пријавија за Trades за пет дена. Ова беше незамисливо, напиша Мосери.

Мета, која ја поседува апликацијата, нема конкретно за цел да го замени Твитер, рече Мосери, додавајќи дека компанијата нема активно да турка политика и тешки вести на платформата, туку ја замислува мрежата како место каде луѓето одат да разговараат.

Иако бројките не се директно споредливи, минатиот ноември Twitter имаше околу 260.000.000 активни корисници кои, како што тогаш истакна сопственикот Илон Маск, може да се монетизираат. Волстрит журнал објави дека Маск сега им кажува на огласувачите дека има околу 535.000.000 месечни активни корисници кои можат да се заработат.