TikTok е цел на тужба поради предизвик, кој однесе животи на 7 деца

41

TikTok се соочува со голем број тужби од родители чии деца умреле од задушување додека правеле бизарен „blackout challenge“ откако алгоритмот на апликацијата наводно им покажал видеа од други корисници кои се обиделе во предизвикот.

Имено, тоа е предизвик кој ги поттикнува корисниците да се задават со ремен, врвки за ранец или нешто слично додека не се онесвестат. Во една од тужбите поднесени против TikTok се тврди дека најмалку седум деца починале минатата година додека го правеле бизарниот предизвик. Сите деца биле на возраст под 15 години.

Благодарение на тужбите од родителите, TikTok минатиот месец изјави за „Вашингтон пост“ дека ги оневозможиле корисниците да го пребаруваат терминот „blackout challenge“. Доколку се обидат да го внесат името на предизвикот во пребарувачот, ќе добијат предупредување.

„Некои онлајн предизвици можат да бидат опасни, вознемирувачки или дури и измислени. Научете како да препознавате опасни предизвици за да го заштитите вашето здравје и благосостојба“, стои во предупредувањето, кое е поврзано со страница со корисни совети поврзани со опасните предизвици.

Меѓутоа, ако тужбите поднесени од родителите на 8-годишната Лалана Волтон и 9-годишната Ариана Аројо, кои ги загубија своите животи, не можат да поминат, децата не го бараат предизвикот на TikTok, туку автоматски се нуди во делот For You на апликацијата.

Според The Verge, во тужбите исто така се обвинува компанијата дека утврдила дека видеата, во кои корисниците намерно се задушуваат додека не се онесвестат, се соодветни за мали деца. TikTok го даде своето мислење за овој случај на крајот на минатата година.

„Овој вознемирувачки предизвик, за кој луѓето се чини дека дознаваат од други извори освен TikTok, одамна е пред нашата платформа и никогаш не бил тренд на TikTok. Остануваме посветени на безбедноста на корисниците и веднаш ќе ја отстраниме таквата содржина доколку ја најдеме. Наше најдлабоко сочувство им изразуваме на семејствата на децата за нивната трагична загуба“, рече портпаролката на TikTok, Махсау Дае Кулинане.