Тим Кук откри како да ја „исчистите главата“ од секојдневните обврски: Еден чекор за ментално ресетирање

128

Ако барате начин да ја исчистите главата, само излезете надвор.

Барем така прави извршниот директор на Apple, Тим Кук. 62-годишникот раководи со една од најголемите технолошки компании во светот, со огромна база на обожаватели и пазарна капитализација од 2,62 трилиони долари, што носи широк спектар на притисоци и одговорности. Излегувањето во природа ги ублажува тие тензии и му помага нам Кук ментално да се ресетира, изјави тој за магазинот GQ.

Тоа е „чистење на умот“, рече Кук. „Тоа е исто така подобро од сè друго што можете да го направите за себе.

„Можете да пешачите на толку многу различни места [во Калифорнија]. Речиси е грев да не излезеш и да уживаш во тоа“, додаде тој.

Лекарите сè повеќе препишуваат прошетки во природа – за да им помогнат на пациентите со симптоми кои се движат од анксиозност и депресија до стрес и дебелина, според студијата од 2020 година објавена во Меѓународниот весник за истражување на животната средина и јавно здравје.

Поминувањето најмалку 120 минути во природни средини како што се паркови, шуми и плажи е поврзано со целокупната благосостојба, особено за луѓето кои живеат во урбаните области, според студијата од 2019 година објавена во Scientific Reports.

Студијата опфатила 20.000 луѓе и ги следела нивните активности на отворено седум дена. Добиените податоци покажаа дека доброто здравје и благосостојба достигнаа врв по 200-300 минути поминати надвор.

Кук, чие богатство се проценува на 1,8 милијарди долари, не е единствениот милијардер кој има приоритет да поминува време на отворено. Опра Винфри има дневен ритуал на планинарење и е позната како страствен градинар. Во 2020 година, Марк Цукерберг напиша дека понекогаш лови во слободното време, а Тајлер Пери лета со радио контролирани авиони како хоби.

Прилично е едноставно да се посветите на поминување повеќе време во природа, велат експертите.

„Дури и ако имате само неколку минути, размислете да прошетате или да јадете оброк надвор“, напиша Џаред Хокинс, терапевт и доцент на Државниот универзитет во Јута, во пост на блогот на универзитетот минатата година. „Свртувањето на вниманието кон глетката на дрвјата, звукот на птиците или чувството на ветрот може да ви помогне да бидете свесни за себе и за природата, а со тоа ќе го намалите стресот“.

Може да се занимавате и со хоби како пешачење, риболов или гледање ѕвезди, покрај градинарството и пикник во природни области, препорача Хокинс.