Тојота продаде рекордни 11,2 милиони возила во 2023 година

20

Минатата година јапонската Toyota продаде рекордни 11,2 милиони возила, со што четврта година по ред ја зацврсти позицијата на најпродаван производител на автомобили во светот.
За ова најмногу придонесе посилната побарувачка во сите региони и подобрувањето на ситуацијата со недостигот на полупроводници, пренесува француската новинска агенција АФП.

Денешните објавени продажни резултати ја вклучуваат продажбата на брендовите Toyota, Lexus, Daihatsu и Hino, кои бележат пораст од 7,2 отсто на годишно ниво. Последниот рекорд на продажба на Toyota беше постигнат во 2019 година, кога продаде 10,7 милиони возила.

Германскиот конкурент Фолксваген го зазеде второто место со 9,2 милиони продадени автомобили, додека јужнокорејскиот производител на возила Hyundai-Kia успеа да го задржи третото место со 7,3 милиони продадени единици. Во однос на пазарната вредност, сепак, американскиот производител на електрични автомобили Тесла е на прво место.

Поради фокусот на производството на хибриди, Toyota инвестира во електрични возила побавно од своите конкуренти, пренесува AFP.

Минатата година продаде 104.000 електрични возила, додека Tesla и кинескиот BYD продадоа 1,81 милиони и 1,57 милиони.

Продажбата на хибридни возила лани изнесува 3,4 милиони, што е за 31,4 отсто повеќе на годишно ниво.

Во однос на идните планови, Toyota денеска нагласи дека сака да ја зголеми продажбата на електрични возила на 1,5 милиони продадени единици годишно до 2026 година и 3,5 милиони единици до 2030 година. За да се постигнат идните цели, најавија и проширување на фабриката за електрични батерии на север Каролина.