Топ 5 инвеститори во Биткоин

134

Биткоинот е најголемото дигитално средство засновано на блокчејн, со пазарна капитализација од 473,7 милијарди долари заклучно со 19 февруари 2023 година.

Исклучително е популарен меѓу ентузијастите за криптовалути и шпекулативните инвеститори. Неколку богати сопственици на бизниси и претприемачи инвестираа многу во овие дигитални средства. Investopedia ви ги пренесува имињата на некои од водечките инвеститори во Bitcoin, собрани од финансиски извештаи, извори на блокчејн и медиуми.

1. Бери Силберт
Бери Силберт е основач и извршен директор на Digital Currency Group. Компанијата има за цел да го забрза развојот на глобалниот финансиски систем преку градење и поддршка на биткоин и блокчејн компании. Digital Currency Group инвестираше во 218 компании поврзани со блокчејн и криптовалути.

Поседува 15,6 милијарди долари во биткоини, заклучно со 19 февруари 2023 година.

2. Мајкл Сејлор
Ко-основачот и извршен директор на фирмата за деловна интелигенција MicroStrategy, Мајкл Сејлор, верува дека криптовалутите се следната голема хит инвестиција, и покрај минатогодишниот пад. MicroStrategy штотуку ги зголеми своите биткоини во 2022 година со купување на 8.813 биткоини по просечна цена од 32.670 долари. Компанијата моментално има вкупно 132.500 биткоини.

3. Тајлер и Камерон Винклевос

Камерон и Тајлер Винклевос се инвеститори во неколку бизниси поврзани со криптовалути и блокчејн, особено во приватната Gemini Exchange. Се верува дека тие се првите кои достигнале статус на милијардер со инвестирање во Биткоин и наводно поседуваат околу 70.000 дигитални монети, според Форбс.

Близнаците Winklevoss ја лансираа берзата Gemini во 2015 година. Компанијата им овозможува на инвеститорите да купуваат, продаваат и складираат нивните дигитални средства. Gemini лансираше фјучерси на биткоин на Options Exchange (CBOE) во декември 2017. Покрај биткоинот, браќата многу инвестираа и во Ethereum, иако не ја открија точната сума на таа инвестиција.

4. Илон Маск
Илон Маск е извршен директор и ко-основач на Tesla (и други компании).  Во 2021 година, Тесла купи биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари.

Според годишниот извештај за 2022 година, компанијата конвертирала 75% од своите дигитални средства, намалувајќи ги крипто поседувањата на 191 милион долари.

5. Мајкл Новограц

Мајкл Новограц, поранешен менаџер на хеџ фондови во Fortress Investment Group и партнер во Goldman Sachs, е чест коментатор на цените на биткоинот. Тој е основач, извршен директор и претседател на Galaxy Digital Holdings, компанија за брокерски дилери која нуди целосен опсег на услуги поврзани со блокчејн.

Galaxy Digital Holdings има инвестиции во речиси секое дигитално средство што се покажало дека има вредност, од биткоин до NFT.

Galaxy објави околу 2 милијарди долари во крипто средства во резултатите од третиот квартал од 2022 година.