Трамп тврди дека Илон Маск нема да го купи Твитер

34

Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, на социјалната мрежа Truth Social напиша дека нема шанси најбогатиот човек на светот Илон Маск да го купи Твитер.

„Нема шанси Илон Маск да го купи Твитер по таа апсурдна цена, особено откако откри дека компанијата главно се базира на ботови и лажни сметки“, напиша Трамп.

Трамп додаде дека нема казна од милијарда долари во случај да се откаже од купувањето, тогаш Маск одамна би се откажал. Тој исто така ја пофали Truth Social како многу подобра мрежа од Twitter.

Инаку, Доналд Трамп беше баниран поради Твитер и во февруари создаде нова социјална мрежа Truth Social, но дури овој месец почна редовно да објавува на оваа мрежа.