Тренд на поевтин гас во Европа

18

Цените на гасот во Европа во вторникот пораснаа над 660 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Минималната цена на гасот беше 632,1 долар, а максималната 683,4 долари за 1.000 кубни метри.

Иако цените на гасот во Европа останаа под притисок поради топлото време, цената на мартовските фјучерси во центарот TTF во Холандија се зголеми за 10,5 отсто и достигна 60,95 евра за еден мегават час, пренесува RBK. Аналитичарите проценуваат дека во текот на 2023 година, цените на бензинот ќе бидат зголемени поради очекуваниот недостаток во испораките во ЕУ.

Цените на природниот гас во Европа паднаа за речиси 20 отсто во текот на изминатата недела на 56 евра за мегават час или 635 долари за илјада кубни метри. Директна причина за падот на цените беше прогнозата за потопло време и изгледите за повторно отворање на еден од најголемите американски терминали за течен природен гас, Фрипорт.

Овие настани станаа дел од поширок тренд, бидејќи од декември цените на гасот паднаа за повеќе од 60 отсто до највисокото ниво во последните 16 месеци. Тоа е последица на топлата зима во Европа и целта на ЕУ за намалување на потрошувачката, намалување на индустриското производство и нагло зголемување на увозот на течен гас.

Фото: Pixabay