Трговскиот промет меѓу Русија и Белорусија достигна рекордни 43 милијарди долари

19

Руско-белорускиот трговски промет достигна рекордни 43 милијарди долари минатата година, изјави во петокот рускиот претседател Владимир Путин.

Зборувајќи на средбата со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко во Москва, Путин рече дека можностите за билатерална соработка се зголемуваат.

„Со обединување на нашите напори, создаваме одредена синергија, од една страна, вашите можности во областа на индустријата, а од друга, потребите на нашиот пазар и дополнителните напори на руските компании, инженери, дури и научните училишта, рече Путин, додавајќи дека сè се прави многу ефикасно, се развива во некои сектори и дека очекува добар резултат за двете земји.

Од своја страна, Лукашенко рече дека Минск ги исполнил сите договори за безбедност со Русија, додавајќи дека западните земји не успеале да го запрат развојот на Русија и Белорусија во ИТ сферата.

Тој рече дека руските компании нарачале услуги во вредност од повеќе од 300 милиони долари од ИТ компании во Белорусија.

Западните земји воведоа санкции кон Русија и нејзиниот сојузник Белорусија поради војната во Украина, која започна пред речиси една година.

Двајцата соседи формално се дел од „синдикалната држава“ и со години се во преговори за приближување, процес што се забрза во последните години.