Три европски земји одлучија: Ќе градат гасовод

34

Шпанија постигна договор со Португалија и Франција да ги замени плановите за гасоводот Мидкат со нов „зелен коридор“ од Барселона до Марсеј за пренос на гас и водород, изјави во четвртокот шпанскиот премиер Педро Санчез.

Новата врска меѓу Шпанија и Франција ќе оди под морето, додека Мидкат требаше да оди преку Пиринеите, соопшти шпанското Министерство за енергетика.

Министерката за енергетика Тереза ​​Рибера рече дека тоа е „одлична одлука што ја продлабочува солидарноста и посветеноста на обновливите извори на енергија“.

Зелениот коридор ќе ги поврзува Барселона и Марсеј, кој е голем петрохемиски центар.

Санчез додаде дека лидерите на трите земји наскоро ќе се сретнат за да разговараат за спроведувањето на проектот.