Цената на биткоинот повторно во минус по најдобриот месец од ноември

40

Цената на биткоинот повторно падна откако во саботата го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека пазарот можеби веќе го достигнал дното.

Криптовалутата падна за 2,4% во последните 24 часа минути пред 9 часот по наше време на 23.217 долари, според податоците на CoinDesk. Во саботата, токенот достигна 24.658 долари, највисоко ниво од 13 јуни. За цел јули, зголемувањето е 27%, што го прави најдобриот месец од октомври минатата година, кога беа забележани и последните рекорди, пишува Bloomberg.

Етер избриша 0,9% од својата вредност на 1.686 долари. За минатиот месец, неговото зголемување беше 70% – најдобро од јануари 2021 година.

Во јуни и јули цената на биткоинот падна под 20.000 долари поради загриженоста за растот на каматните стапки и инфлацијата, како и за проблемите на компаниите во овој сектор.

Биткоинот сè уште е далеку од рекордното ниво од 69.000 долари од ноември, но покажува знаци на сила наспроти некои економски показатели и монетарно затегнување.

„Криптозимата можеби е готова и тоа е она што е потребно за да се дозволи (паричните) приливи да се вратат назад во секторот“, коментира Едвард Моја, виш пазарен аналитичар во Oanda.