Цената на гасот во Европа првпат по година и пол е под 50 евра

37

Цената на природниот гас од холандскиот центар ТТФ денеска падна под 50 евра за мегават час за прв пат по речиси една и пол година, пренесува француската новинска агенција АФП.
Ова ја прави цената речиси седум пати пониска од рекордната вредност постигната по почетокот на руската инвазија на Украина.

„Цените на гасот во Европа се преполовија од ноември, што може да се припише на невообичаено топлото време и пониската економска активност во Кина поради мерките против пандемијата „Ковид-19“, изјави аналитичарот на Уникредит банка Едоардо Кампанела за АФП.

Кина неодамна ги укина повеќето ограничувања, но според него, тоа сè уште нема значително влијание врз глобалната побарувачка за енергетски производи.

Цените на гасот почнаа значително да паѓаат кон средината на минатиот декември, откако на крајот на август беше постигнат ценовен рекорд од речиси 346 евра за мегават час. Тогаш Русија брзо почна да ги намалува или запира испораките за членките на ЕУ.

Како одговор на ненадејното поскапување, членките на ЕУ се договорија, меѓу другото, динамично да ја ограничат цената на природниот гас на 180 евра за мегават час. Механизмот за кој членките на синдикатот се договорија по долгорочното помирување во декември минатата година, почна да се применува од средата.

Фото: Pixabay