Цената на нафтата бележи раст

8

Според податоците на веб-страницата OilPrice, цената на нафтата брент во сабота е 76,95 долари за барел, додека нафтата од Тексас WTI, репер за американскиот пазар, е 72,67 долари.

Цените на нафтата се зголемија до 77 долари на меѓународните пазари во петокот, поддржани од посилната побарувачка во Соединетите Американски Држави (САД) на почетокот на летната сезона на возење и проценките на трговците дека водечките производители би можеле повторно да ја намалат понудата.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 77 центи повисока отколку на затворањето на тргувањето во четвртокот и изнесуваше 77,03 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по повисока цена од 96 центи, од 72,79 долари, пренесува Мина.

Во фокусот на трговците оваа недела беа пораките од водечките производители за понудата во пресрет на редовниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, каде ќе се преиспита производната политика.

Во април, ОПЕК + одлучи да го намали производството за дополнителни 1,16 милиони барели дневно за да ги балансира цените, а саудискиот министер за енергетика ја подигна прашината оваа недела велејќи дека трговците кои шпекулираат за падот на цените би можеле да ги чека уште едно непријатно изненадување.

Трговците ја протолкуваа изјавата како сигнал дека групацијата повторно ќе го намали производството, така што рускиот вицепремиер Александар Новак во четвртокот изјави дека, како што мисли, нема да презема нови потези откако пред само еден месец одлучија да ја намалат понудата.

Во средата, рускиот претседател Владимир Путин рече дека цените на енергијата се приближуваат кон „економски оправданите“ нивоа, што исто така укажува дека ОПЕК + можеби нема да ја промени производната политика во блиска иднина.