Цените на нафтата дивееја на почетокот на октомври

46

Цените на нафтата дивееја минатата недела, Брент скокна за 15 отсто (највисоко од март), а клучната причина е одлуката на групата ОПЕК + да го намали дневното производство за два милиони барели, што е најголемиот шок во понудата во повеќе од две години.
Брент е помалку од два долари поблиску до границата од 100 долари, нафтата WTI исто така се искачи над 90 долари. Само во петокот овие два вида нафта поскапеа за околу четири отсто и покрај растот на вредноста на доларот.

Претседателот Џо Бајден го изрази своето разочарување од одлуката на ОПЕК +, но во меѓувреме, тој со нетрпение бара нови решенија за да го запре растот на цената на нафтата. Во исто време, одлуката на ОПЕК значи и ново заострување на односите меѓу Белата куќа и саудиското кралско семејство. Демократските сенатори ја повикуваат владата да ја прекине воената помош за Саудиска Арабија, а некои предлагаат закон со кој владата ќе бара да ги повлече воените единици и противракетните системи од Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

„Драстичното намалување на производството, и покрај пријателските понуди на Бајден до двете земји, е непријателски чин против САД и јасен знак дека двете земји одлучија да ја поддржат Русија за време на војната со Украина. Не гледаме причина зошто САД треба да продолжи да ја гарантира безбедноста на нафтените полиња во земјите кои активно работат против нас“, најавија конгресмените.