Цените на нафтата драстично паднаа минатата недела. Што ќе се случи сега?

45

На светските берзи цените на нафтата драстично паднаа минатата недела откако американскиот претседател Џо Бајден објави продажба на рекордни 180 милиони барели нафта од стратешките резерви за да се спречи понатамошен раст на цените на црното злато.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела потона за 13,5 отсто, на 104,39 долари, додека барелот на американскиот пазар падна за 12,9 отсто на 99,27 долари.

Најголем пад во последните две години 
Најголемиот неделен пад на цената на нафтата во последните две години дојде откако претседателот Бајден најави дека за шест месеци, почнувајќи од мај, на пазарот ќе пласира милион барели дневно од стратешките резерви за да спречи понатамошен раст на цените на „црното злато“.

Тоа ќе биде трет пат во последните шест месеци САД да ги користат своите стратешки резерви, но и најголемото ослободување нафта во речиси 50-годишната историја на тие резерви.

Напад на инфлацијата

Од почетокот на рускиот напад врз Украина кон крајот на февруари, цените на нафтата нагло пораснаа, што ја поттикна глобалната инфлација. И тоа може да ги принуди централните банки на агресивно заострување на монетарната политика, предизвикувајќи забавување на глобалното економско закрепнување.

„Тешките времиња бараат радикални мерки. Администрацијата на Бајден јасно верува дека скокот на цената на нафтата го оправдува потегот што сериозно ќе ги исцрпи стратешките залихи. Во следните шест месеци, ќе фрламе милион барели нафта (дневно), што е знак дека украинската криза не се очекува наскоро, што ги намали залихите на нафта“, рече Сузана Стритер од Харгривс Лансдаун.

Членовите на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во петокот најавија и пласман на нафта од стратешките резерви, но сè уште не се договориле за количините. За тоа ќе одлучи во наредните недели. На краток рок тоа ќе изврши притисок врз цената на нафтата, се согласуваат аналитичарите, но прашање е што ќе биде на долг рок.

Интервенциите не се трајно решение

„Претстојната „поплава“ на американски барели не го менува фактот дека на пазарот ќе му биде тешко да обезбеди доволно снабдување во наредните месеци.

Во меѓувреме, аналитичарите на Goldman Sachs веруваат дека овој потег ќе го балансира пазарот на нафта оваа година, но не е трајно решение.