Цените на нафтата паднаа

26

Цените на нафтата паднаа  поради загриженоста во САД дека Федералните резерви ќе ги зголемат каматните стапки следната недела, откако потрошувачките цени неочекувано пораснаа во август.

Прогнозите за зголемување на каматната стапка го надминаа потенцијалното зголемување на цената на нафтата на пазарот поради зголемената побарувачка на нафта од земјите на ОПЕК.

Нафтата „брент“ утрово поевтини за 38 центи, или 0,4 отсто, на 92,79 долари за барел. Цената на американската нафта WTI изнесуваше 87,02 долари за барел и падна за 0,3 отсто.

Притисокот врз цената на нафтата во САД беше посилен од очекуваното. Извештајот за инфлацијата во вторникот ги уништи надежите дека ФЕД може да го намали затегнувањето на стапката во наредните месеци. Претставниците на ФЕД треба да се состанат следниот вторник и среда, при што инфлацијата сè уште е далеку над целта на американската централна банка од 2 проценти.

Доларот дополнително зајакна во однос на јапонскиот јен во средата. Цените на нафтата генерално се поставени во американски долари, така што посилниот долар ги прави стоките поскапи за имателите на други валути.